Renkler ve Anlamları

Ana Sayfa » GENEL » Renkler ve Anlamları
Sitemize 17 Ocak 2015 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Sizin Çocuğunuz Resim Yaparken Daha Çok Hangi Renkleri Kullanıyor ?

 

 

Eski çağlardan beri insanlar renklere anlamlar yüklemiştir. Bu durum göz önünde bulundurularak çocukların resimlerinde sıkça kullandıkları renklerle bu çocukların, karakterlerini, hayata bakışlarını, aile içi davranışlarını ve nasıl büyüyeceğini tespit etmek mümkün.

En çok kullandığı renk dolayısıyla en sevdiği renk oluyor. Tüm bunları tespit ettikten sonra renklerin anlamlarına bakalım ve çocuğunuz hakkında fikir edinmenize yardımcı olalım.

 

 

Sarı Tercih Eden Çocuklar

Sarı maneviyat ve risk anlamı taşıyor. Bu çocuklar, daha serbest, orijinal düşüncelere sahip, muhalif, sınırsız güce ve kendilerine öncelik verenler için tehlikeliler.

Daha çok sanata yatkınlıkları vardır. Bu çocukların hayal güçleri kuvvetlidir, şakacıdırlar. Yalnız oynamayı severler ve oynadıkları sürece yaratıcılıklarını konuştururlar. Sürekli inandıkları bir şeyler var, yapabilecekleri şeyleri düşünür ve inanırlar. Sorumsuz gibi görünürler.

 

 

Kırmızı Tercih Eden Çocuklar

Kırmızı renk, sağlık, hayat, enerji ve gücü temsil eder. Açık ve aktif çocuklardır. Kırmızı seven çocukların aileleri biraz zorlanır çünkü bu çocuklar çok fazla söz dinlemez, yaramaz, heyecanlı ve oyuncaklarını kırmayı severler. Bu çocukların büyüdüklerinde başarılı olmaları aldıkları övgülere bağlıdır. Bencil ve atılganlar. Politikacı olabilirler.

 

 

Mavi Tercih Eden Çocuklar

Kırmızının tam tersi çocuklardır mavi sevenler. Kırmızı seven çocukları mavi ile sakileştirebilirsiniz. Mavi sakinliğin sembolüdür. Mavi seven çocuklar her işini ağırdan yapar. Dinlenerek yavaş yavaş halleder işlerini. Mavi seven çocuklar almaktan çok vermeyi tercih ederler. Fakat mavi seven çocuk resim yaparken maviyi sakin bir yapıya sahip olduğu için değil o an huzura ihtiyacı olduğu için tercih ederler.

 

 

Mor Tercih Eden Çocuklar

Mor, gece, gizem, mistik, tefekkür, telkin anlamına gelmekte. Bu çocukların zengin iç dünyaları ve sanatsal bakış açıları var. Hassas yapıya sahipler. Kolay hipnoz olur ve kolay sinirlenirler. Yaptıklarına başka bir gözle bakmayı da bilirler. Başkalarının desteğine ve teşvikine ihtiyaç duyarlar.

 

 

Yeşil Tercih Eden Çocuklar

Kendini terk edilmiş hissine kapılır ve anne sevgisine çok ihtiyaç duyarlar.  Yeşil rengin etkisinde büyümemesi için bu çocuklara özel yaratıcı eğitim şart. İlgilerini geliştirmek gerekir. Açık davranabilmeliler. Güven duygusuna ihtiyaç duyar.

 

 

Turuncu Tercih Eden Çocuklar

Heyecanlı yapıları vardır fakat kırmızı ve sarı da olduğu gibi bu rengi sık tercih eden çocukları sakinleştirmek çok da kolay değildir. Gereksiz yere çığlık atar , yaramaz çocuklar olur. Turuncu güneş çizen çocuk, gökyüzünü de anne ya da başka karakteri de turuncu yapıyorsa bu tatsız ve rahatsız edici olur.

 

 

Kahverengi Tercih Eden Çocuklar

Kahverengindeki turuncu siyah ile bastırıldığı için çok tehlikeli değildir.  Kahverengiyi küçük küçük kullandıklarında kendi dünyalarını simgeler, iç dünyalarına kapanık çocuklardır. Kendilerine güvenli iç dünya yaratmak yeteneğine sahiptirler. Kahverengi rahatsızlığı sembolize eder. Aile sorunları, sağlık problemleri ve zihinsel problemler.

 

 

Gri Tercih Eden Çocuklar

Gri belirsizliğin sembolüdür. Griyi tercih eden çocuk içine kapanıktır.  Ürkek ve sessizdir. Rutin ve umutsuzluk içindedir. Diğer çocuklardan hep ayrı durmayı tercih eder. Çocuk griyi seçer ama bu rengi sevip sevmediğine bile karar veremez.

 

 

 

Siyah Tercih Eden Çocuklar

Siyah tehlikeli bir renktir eğer resmin tamamında bunu kullanıyorsa. Diğer renklerle birlikte kullanmasında sakınca yoktur. Siyahı tüm resimde tercih eden çocuk erken olgunlaşmış ve karmaşık bir ruh haline sahiptir. Dramatik ve stresli yapıya sahip olur.

 

 

 

Açık Mavi Tercih Eden Çocuklar

Bu rengi genellikle erkek çocuklar tercih ediyor.  Özgürlüğü ve rahatlığı simgeleyen bu rengi seçen çocuklar mesleklerinde ya kaptan ya da pilot olmayı seçiyorlar.

 

 

Pembe Tercih Eden Çocuklar

Bu rengi daha çok kızlar tercih ediyor gibi görünse de erkek çocuklar da tercih edebiliyor. Pembe seven çocuklar genelde, nazik, zayıf ve ürkek oluyor. Bu çocukların genelde başkalarının desteğine ihtiyacı vardır. Pembeyi bir erkek çocuk tercih ediyorsa o daha güçlü bir yapıya sahiptir.

 

 

 Pastel tonları tercih eden yetişkinler ise içlerindeki çocuğu koruyabilmiş yetişkinlerdir.

 

Kaynak: Bayan Plus 

 

 

 

 

 

Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir